Od utorka nove cijene goriva: Evo koliko će stajati litra benzina i dizela

Dobre vijesti za vozače - gorivo od utorka ponovno pojeftinjuje. Vlada Republike Hrvatske na današnjoj je telefonskoj sjednici donijela novu Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, prema kojoj će benzin pojeftiniti šest centi po litri, dizel četiri, a plavi dizel tri centa.
Nove cijene na snagu stupaju u utorak, 11. kolovoza, i vrijedit će tijekom sljedećeg sedmodnevnog razdoblja.
Litra benzina tako će stajati najviše 1,56 eura, dok će se dizel prodavati po cijeni od 1,71 euro po litri. Plavi dizel pojeftinjuje na 1,18 eura po litri.
Jeftiniji će biti i ukapljeni naftni plin. UNP za spremnike pojeftinjuje osam centi, na 1,20 eura po kilogramu, dok će cijena UNP-a za boce također pasti za osam centi, na 1,78 eura po kilogramu.
Kolike bi bile cijene bez Vladinih mjera?
Prema Vladinim podacima, da nema mjera ograničavanja cijena i da se maloprodajne cijene slobodno formiraju uz tadašnje premije energetskih subjekata i trošarine, benzin bi se plaćao 1,71 euro po litri, a dizel 1,91 euro.
Plavi dizel tada bi stajao 1,24 eura po litri, dok bi UNP za spremnike koštao 1,31 euro po kilogramu, a UNP u bocama čak 2,02 eura po kilogramu.
